Svetový deň bez mobilu

Závislosť detí na mobilných telefónoch či internete je čoraz väčšia a nebezpečnejšia. Je preto na rodičoch, aby svoje deti chránili pred nástrahami, ktoré priniesli moderné technológie.

Svetový deň bez mobilu padne každoročne na 6. februára. Tento deň má byť pripomienkou skutočných hodnôt života a zmien, ktoré nastali vplyvom tohto technologického výdobytku. Dnes sme však na naše mobilné telefóny a internet naviazaní oveľa viac, než tomu bolo pred pár rokmi. Obzvlášť v čase pandémie a domácej izolácie sme boli nielen my, ale aj najmä naše deti, pripútaní k mobilu. Od sledovania videí a hranie hier, cez dištančné vyučovanie, až po home office. Mobily sa stali naším každodenným príveskom a internet závislosťou.

Dospelí už majú ako takú vedomosť o tom, aké nástrahy číhajú na internete, no deti si túto skutočnosť dostatočne neuvedomujú. Preto je na rodičoch, aby regulovali čas, ktorý strávia ich deti na internete a smartfónoch a tiež ich poučili o tom, čomu sa majú vyvarovať.

Aj Polícia Slovenskej republiky na svojej sociálnej sieti upozorňuje rodičov, aby si dávali pozor na to, čo ich deti zdieľajú a sledujú na internete. V poslednom polroku totiž zaznamenali nárast prípadov, kedy maloleté deti zdieľali fotografie a videá neadekvátne ich veku. Zároveň polícia upozorňuje na to, že maloletí zvyknú často napodobňovať obsah, ktorý mohli vidieť na internete alebo sa sami podieľajú na tvorbe takéhoto obsahu na základe nabádania cudzej osoby.

Ako takémuto konaniu zabrániť?

Polícia vyzýva rodičov, aby venovali zvýšenú pozornosť tomu, koľko času trávia ich deti v online priestore a ako ten čas trávia. Sledovať by tiež mali aj to, s kým komunikujú a aký obsah zdieľajú. Dôležitá je aj kontrola videí či fotografií, ktoré majú deti uložené vo svojich smartfónoch či tabletoch. Podstatná je však komunikácia. Rodičia by si mali vyhradiť priestor na to, aby svojim deťom vysvetlili dôsledky nesprávneho konania na internete, čím môžu neželenému správaniu u svojich detí predísť.

Polícia vytvorila aj návod pre deti, ako sa „nezamotať“ do sociálnych sietí. V neposlednom rade odporúčajú všetkým deťom, ktoré sa boja alebo potrebujú poradiť, aby v prípade potreby kontaktovali Linku Detskej istoty na čísle 116 111.

Zdroj: Polícia SR

Ako regulovať čas dieťaťa na telefóne?

Každý rodič by si mal uvedomiť, že ich dieťa bude v budúcnosti skôr či neskôr pripútané k technológiám. Preto netreba deťom tieto technológie odopierať úplne, ale skôr ich len obmedzovať. Stanovte si s vašim dieťaťom pravidlá používania mobilného telefónu či iného zariadenia. Určite si čas, ako dlho sa môže vaše dieťa hrať na telefóne alebo využite rôzne aplikácie, ktoré túto nepríjemnú robotu urobia za vás. Nastavíte si tak denný časový limit a po jeho uplynutí sa zariadenie vypne samo.

Podobne je to aj s obsahom, ktorý dieťa sleduje. Možností „rodičovskej kontroly“ je naozaj mnoho, a tak je už len na vás, ako si svoje pravidlá nastavíte.

Zdieľať

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Ďalšie novinky

Spoločná podpora pre deti

Nadácia mesta Prešov a Nezisková organizácia Daniela J. Kratkeho spoja sily a budú spolupracovať na podpore spoločných projektov. Vyplýva

Spolu sme naozaj dokázali viac

Nie 10, ani 50, ale všetky žiadosti rodičov o podporu rozvoja ich detí sme vďaka spojeniu Neziskovej organizácie Daniela

Prihláste sa k odberu noviniek

Všetko dôležité z Neziskovej organizácie Daniela J. Kratkeho priamo vo vašej e-mailovej schránke

Informácie o spracúvaní osobných údajov sú dostupné tu.