Psychologička radí: Mimoškolské aktivity vyberajte spolu s deťmi.

Úspech z výhry, ale aj sklamanie z prehry. Mimoškolské aktivity umožňujú deťom vysporiadať sa s emóciami.

Rodičia by si cez svoje ratolesti určite nemali plniť sny a tlačiť ich do aktivít, ku ktorým neinklinujú. Na druhej strane by sa deti určite nemali vzdávať po prvom neúspechu. Niektoré totiž potrebujú „dohľad“ či „postrčenie“. Ako vybrať vhodnú mimoškolskú aktivitu, ako deti motivovať? Aj o tom sme sa  porozprávali so psychologičkou  Luciou Klasovou z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach.

Mali by pri výbere mimoškolských aktivít byť aj deti? Podľa čoho vyberať krúžky?

Je úplne prirodzené, že rodičia sú niekedy pri výbere krúžkov pre svoje deti ovplyvnení svojimi záujmami, ambíciami a skúsenosťami. Dokonca sa stáva, že rodičia vyberajú niektorú aktivitu, lebo oni sami nemali takú možnosť. Avšak dôležité pri výbere krúžku je zhodnotiť motiváciu a schopnosti samotného dieťaťa, k čomu má predispozície, k akým aktivitám inklinuje a pod. Je vhodné deti zapojiť do tejto diskusie a následného výberu krúžku, vyhneme sa tak demotivácii a prípadnej nespokojnosti. Cieľom krúžku je, aby dieťa rozvíjalo svoje schopnosti a zároveň malo radosť a zažívalo úspech.

Ak si dieťa zmyslí, že chce chodiť na hudobnú (ale nemá sluch a rodič to vie), ako mu vysvetliť, že by bola pre neho lepšia iná aktivita. Ako ho motivovať k niečomu inému?

Stáva sa, že dieťa nedokáže reálne zhodnotiť svoje schopnosti. Ako rodičia máme tiež prirodzenú tendenciu chrániť svoje deti pred neúspechom a sklamaním. V tomto prípade, je vhodné zistiť, čo sa skrýva za danou motiváciou dieťaťa k danej aktivite a či existuje iná aktivita, ktorá by jeho potrebu napĺňala. Ak vezmeme horeuvedený príklad, túžba dieťaťa navštevovať hudobnú môže súvisieť s tým, že je rado stredobodom pozornosti, ktorú by mu mohol zabezpečiť napr. divadelný krúžok. Ďalšou možnosťou je, ísť sa nezáväzne pozrieť na nejaký krúžok a porozprávať sa s daným lektorom, nech reálne zhodnotí predispozície dieťaťa. Staršie deti niekedy potrebujú počuť spätnú väzbu od nezaujatej osoby. Tiež by som zdôraznila fakt, že umelecké, športové a jazykové schopnosti je potrebné rozvíjať, a aj keď dieťa tieto schopnosti nemá, krúžkom ich získa.

Ak dieťa ďalší rok nechce navštevovať krúžok, čo by rodič mal urobiť? Kde je tá miera „donútenia“ detí?

Odporúčala by som zistiť, čo je za takýmto postojom dieťaťa. Dôvodov môže byť veľa. Napríklad môže ísť o zmeny alebo nezhody v kolektíve, s lektorom, zmenu štýlu výučby a pod. Niekedy to môžu byť aj faktory na strane dieťaťa – dospievanie a s tým spojená zmena záujmov. A niekedy môže ísť o objektívne príčiny – zvýšená unaviteľnosť, nestíhanie prípravy do školy, zhoršené známky a pod. Ak dieťaťu nevyhovuje daný krúžok, existujú iné, príbuzné aktivity, ktoré by mohli byť vhodnou alternatívou. To, do akej miery trvať na danom krúžku, je asi na každom rodičovi, ktorý najlepšie pozná svoje dieťa a vie zhodnotiť, či sú príčiny opodstatnené a či účasť na krúžku dieťaťu skôr škodí. Niektoré deti sú viac citlivé a takýto tlak na ich prežívanie môže pôsobiť negatívne. Na druhej strane sú deti, ktoré akoby potrebujú externú kontrolu a „dohľad“ či „postrčenie“.

Aké výhody prinášajú deťom mimoškolské aktivity?

Výhody krúžkov sa odvíjajú od toho, o akú aktivitu ide. Napríklad športové krúžky okrem pohybových schopností rozvíjajú aj sebakontrolu, schopnosť prispôsobiť sa potrebám kolektívu, spoluprácu, empatiu, priestorovú orientáciu. Krúžky zamerané na cudzie jazyky, okrem rozumových schopností, akou je pamäť, môžu rozvíjať dôslednosť a vytrvalosť. Okrem iného dieťa získava nové kontakty, ktoré nie sú obmedzené len na triedny kolektív zo školy. Tým, že sa nachádza v rôznych kolektívoch, ktoré majú vlastné fungovanie, nadobúda flexibilitu a intersociálne zručnosti, t. j. ako pestovať vzťahy s rovesníkmi. Väčšina krúžkov sa zapája aj do súťaží, v ktorých dieťa zažíva úspech z výhry, ale aj sklamanie z prehry. Tieto skúsenosti sú cenné, lebo dieťa učia vysporiadať sa s danými emóciami.

Hovorí sa, že dnešné deti sú preťažované krúžkami. Aká je optimálna miera medzi počtom krúžkov a pohodou dieťaťa?

Je pravda, že súčasný svet je orientovaný na výkon. Otázka je, či aj my ako rodičia tomuto trendu podľahneme aj v súvislosti s krúžkami. Niekedy si stačí predstaviť harmonogram našich detí (byť v škole 6 hodín, popoludňajšia príprava do školy minimálne hodinu a k tomu ešte krúžok v trvaní jednej hodiny). Dokázali by ste takýto deň zvládnuť? Čo sa týka počtu krúžkov, ideálne je ich mať toľko, aby sa dieťa stihlo pripravovať do školy, aby malo stabilné známky, aby malo radosť z daných krúžkov, aby ich vnímalo ako pozitívne a nie obťažujúco. Dieťa by malo mať čas aj na oddych podľa vlastného výberu, či už s kamarátmi, alebo inými neštruktúrovanými aktivitami (čítanie kníh, pozeranie televízie, hranie PC hier a pod.). Väčšinou dieťa zvládne jeden až dva krúžky. Samozrejme, že je potrebné vziať do úvahy aj ich intenzitu. Športové krúžky sú väčšinou náročnejšie z hľadiska času, pretože pozostávajú aj z dvoch či troch tréningov týždenne.

Aká by mala byť ideálna skladba krúžkov?

Je pravda, že každá aktivita je iná a napríklad aj pohybové aktivity sa môžu líšiť, napr. moderný tanec a balet. Pri výbere krúžku by som sa opierala o to, aké predispozície dieťa má, aké chceme u neho rozvíjať a k čomu ono samotné inklinuje. Samozrejme, že ďalším faktorom sú financie, ktoré si každý krúžok vyžaduje. Iné finančné nároky sú na hru na hudobnom nástroji, iné na futbal, či na učenie jazykov. Ďalším faktorom je, či sa dieťa zapája do súťaží a sústredení, kde tieto náklady môžu byť väčšie. Odporúčam pri výbere krúžku finančnú stránku a s tým spojené náklady odkonzultovať s lektorom.

Aký je podľa vás rozdiel medzi deťmi, ktoré navštevujú mimoškolské aktivity a tie, ktoré nechodia ani na jeden krúžok?

O výhodách krúžkov som hovorila už vyššie. Avšak netvrdila by som, že deti, ktoré nenavštevujú žiaden krúžok, sú niečím zásadným iné a už vôbec nie, že by to malo negatívny vplyv. Ak sa zamyslíme, čo je podstatou krúžku (rozvíjanie schopností a akýsi sebapresah), tak niekedy nie je potrebné samotný krúžok navštevovať, keď ako rodičia vieme určitým smerom dieťa viesť a vykompenzovať to. Zanietený rodič vie u dieťaťa pestovať vášeň pre prácu s drevom, maľbu, šachy, pečenie a pod. Niekedy rodič tieto schopnosti nemá, ale dieťa si k týmto činnostiam samo nájde cestu skrz kamarátov, iných rodinných príslušníkov, sociálne médiá a influencerov.

Aké sú v súčasnosti najobľúbenejšie mimoškolské aktivity?

Obľúbenosť mimoškolských aktivít je iná u rodičov a u samotných detí. Rodičia často volia krúžky zamerané na rozumový rozvoj. Uvedomujú si totiž dôležitosť cudzích jazykov v súčasnosti. Nie je výnimkou, že už trojročné deti navštevujú takéto krúžky. Deti v mladšom školskom veku inklinujú k pohybovým aktivitám, akými sú šport a tanec, ktoré vnímajú viac-menej ako „hru“. Pozitívne vnímam aj fakt, že samotné základné školy ponúkajú rôzne krúžky mimo vyučovacieho procesu – cudzie jazyky, šachový, plavecký, florbalový a pod. Týmto odbremenili rodičov niekedy od náročného časového manažmentu.

Mali by mať deti aj čas na nudu?

Deti by mali mať denne vyhradený časový priestor, ktorý si môžu samy štruktúrovať a rozhodnúť sa, akou aktivitou ho vyplnia (čítanie knihy, pozeranie televízie a pod.). Cieľom je, aby si dieťa oddýchlo fyzicky aj mentálne od povinností. Niekedy ako rodičia máme pocit, že sa od nás očakáva, aby sme deťom vyplnili ich voľný čas, vymýšľali aktivity a výlety a pod. Uvedomme si, že niekedy je žiaduce, aby dieťa zažilo aj nudu, ktorá môže podnietiť jeho kreativitu, ocenenie niektorých aktivít a kvalitne stráveného času.

Zdieľať

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Ďalšie novinky

Spoločná podpora pre deti

Nadácia mesta Prešov a Nezisková organizácia Daniela J. Kratkeho spoja sily a budú spolupracovať na podpore spoločných projektov. Vyplýva

Spolu sme naozaj dokázali viac

Nie 10, ani 50, ale všetky žiadosti rodičov o podporu rozvoja ich detí sme vďaka spojeniu Neziskovej organizácie Daniela

Prihláste sa k odberu noviniek

Všetko dôležité z Neziskovej organizácie Daniela J. Kratkeho priamo vo vašej e-mailovej schránke

Informácie o spracúvaní osobných údajov sú dostupné tu.